Sepsali jsme pro Vás 10 užitečných rad, jak správně cestovat s naším obytným vozem. Obecné rady se však vážou na všechny typy obytných vozů.

1) Myslete na to, že nyní neřídíte svůj vůz, ale obytné auto, které je vyšší a širší. Pozor na okraj vozovky a možné překážky na silnici. Pozor na stromy, konstrukce mostů, či jejich osvětlení, pergoly, altánky.

Délka vozidla přesahuje 2 metry za zadní nápravu, tudíž zadní část auta při zatáčení vybočuje, proto je třeba si důsledně najíždět do zatáček a udržovat bezpečný odstup od všech překážek.
Stále prosím myslete na to, že řídíte těžké a velké auto s hmotností kol 3,5 tuny!

2) Naše obytné auto má 6 převodových stupňů, prosíme řidiče, kteří budou řídit náš vůz, aby využívali rychlostní stupně tak, aby motor nepřetáčeli, či nepodtáčeli. Šetříte tím nejen obytný vůz, ale i Vaši peněženku.

3) Jezděte prosím nižší rychlostí, než jste zvyklí ve Vašem osobním vozidle, zejména na kruhových křižovatkách, v zatáčkách a na příjezdových cestách do kempů. Doporučujeme jezdit cca o 20-30 km/h nižší rychlostí. Předem si dobře naplánujte cestu, aby jste nebyli nepříjemně překvapeni situací, která Vám znemožní další plynulou jízdu (podjezdy do 3,1 m, úzké klikaté silnice apod.).

4) Doporučujeme na dálnicích cestovní rychlost okolo 110km/hod. Dávejte pozor na boční vítr při předjíždění autobusů a kamionů. Při jízdě musí být všichni cestující připoutáni a všechna okna zavřena! Volný pohyb osob uvnitř vozu je nejen zakázán, ale v případě nehody i velmi nebezpečný!

5) Prosíme, přejíždějte opatrně všechny nerovnosti na vozovce, či přístupových cestách např. do kempů. Při parkování si dávejte pozor, raději požádejte spolujezdce, aby Vám ukázal při couvání, či jiném manévrování.

6) Prosíme, abyste se k vybavení obytného auta, či karavanu chovali slušně. Pokud Vám nejde něco otevřít, či zapnout, pak neváhejte zavolat pronajímateli, rozhodně nic nedělejte silou.

7) V obytném autě, či karavanu je zakázáno kouřit a doporučujeme se v nástavbě pohybovat bez obuvi. Domácím mazlíčkové jsou taktéž zakázáni.

8) Před odchodem nezapomeňte zavřít všechna okna, veškerá dvířka na klíček! Ve vozidle nikdy nenechávejte na viditelném místě žádné cennosti, jako například peníze, doklady, počítače, kamery, fotoaparáty atd., a vždy se snažte parkovat a nechávat vozidlo bez dozoru na veřejných místech s vysokou frekvencí kolemjdoucích, nebo projíždějících vozidel. Obytná auta jsou často terčem zlodějů a je lepší zaparkovat na placeném a hlídaném parkovišti či kempu a předejít tak na dovolené zbytečným komplikacím. Pozor také při parkování v nákupních centrech. Není od věci nechat jednoho člena posádky uvnitř vozu.

9) Při opuštění obytného auta nezapomeňte vše vypnout vč.světel a zasunout markýzu. V žádném případě se nerozjíždějte s vysunutou markýzou, ani jen kousek na přejezd v kempu na jiné parkovací místo. Stejně to platí pro satelit a schůdky. Byť Vám zvukový signál dá výstrahu, jistě se ujistěte zrakovou kontrolou, že satelit i schůdky jsou zasunuty.

10) Doporučujeme, aby se převzetí a zaškolení vozu zúčastnili alespoň dva členové budoucí posádky. O převzetí vozidla je sepsán předávací protokol, kde je zaznamenán stav vozidla, výbava a případné poškození. Tento protokol je písemným záznamem, z kterého se vychází při vrácení obytného vozidla.

I na Vás tedy záleží, aby tento doklad byl úplný a přesný a ve Vašem zájmu si jej tedy pečlivě prostudujte a zkontrolujte, případně nechte doplnit a potvrdit. Při převzetí vozidla si zkontrolujte úplnost výbavy a přesně si projděte veškerá poškození a jejich zápis v tomto protokolu. Pokud se na vozidle objeví další šrámy, odřeniny či jiná poškození neuvedená v předávacím protokolu, budeme je chtít uhradit po Vás, pokud nebudou hrazena pojistným plněním. V takovém případě se podílíte na škodě spoluúčastí, která činí 10% z pojistné události, minimálně však 10.000 Kč. Jinými slovy: každé poškození vozidla během pronájmu do výše 10 tis. Kč hradí nájemce. Nejčastější slova „to už bylo a nevím, jak se to stalo“ tady bohužel neobstojí.