Máme pro Vás odpovědi na časté dotazy.
Pokud byste nenašli to, co hledáte, kontaktujte nás, rádi Vám odpovíme a pomůžeme.

Jaké řidičské oprávnění potřebuji k řízení obytného vozu?

K řízení našeho obytného vozu postačuje řidičské oprávnění sk. B, vůz má celkovou hmotnost do 3500 kg. Nájemce musí dovršit věk 21 let a musí být držitelem řidičského oprávnění sk. B po dobu nejméně 3 let. Stejné kritérium platí i pro další řidiče.

Jaké vozy nabízíme k pronájmu?

Nabízíme zcela nové obytné vozy předního německého výrobce nadstavby CARTHAGO na kvalitním podvozku AL-KO s motorem Fiat 150k. Vozy jsu kryty zárukou výrobce, která umožní případný bezplatný servis kdekoliv v Evropě vč. asistenčních služeb.

Jak je obytný vůz vybaven?

Vůz je vybaven nadstandardně. Výbava zahrnuje mimo jiné plynové topení s bojlerem a plynovým regulátorem, lednici s mrazícím boxem (pracuje na 220V, 12V a plyn), plynový 3plotýnkový vařič, kuchyňskou výbavu vč. kávovaru na kapsle  Nescafe Dolce Gusto, rychlovarné konvice, sady nádobí, jídelní soupravy vč. příborů pro 6 osob, dále koupelnu s umývadlem a sprchou, vysoušeč vlasů na 12V i na 220V, chemické splachovací WC, měnič napětí, navigaci s možností zrcadlení na Váš mobil /Android i iOS/, couvací kameru, TV 22“ Full HD s DVD, USB pro HDD a automatickým satelitem s kompletní nabídkou Skylink, ACU vysavač, markýzu, venkovní nosič 4 jízdních kol, venkovní plynový gril s napojením na externí vývod plynu (platí pro Carthago I 148) (pozn. otevřené grily jsou zpravidla v kempech zakázány!) a další doplňky.

Jak je to s hmotností vozu?

Vůz má hmotnost uvedenou ve smlouvě, tj. cca 3 100 kg. Řidičské oprávnění sk. B je do 3,5t, přičemž celková hmotnost vozu se počítá vč. posádky a provozních náplní. Doložení Vašeho vozu může proto být jen cca 400 kg. Vezměte tudíž v úvahu potřebnost a hmotnost Vašich osobních věcí. Nepotřebujete-li např. kempinkový nábytek, tak jej neberte.
Vážení vozu je sice výjimečné, nicméně nastane-li, pak zejména zahraniční policie bývá nekompromisní.

Kam doporučujeme obytným vozem cestovat?

Obytný vůz Vás nijak neomezuje ve výběru místa Vaší dovolené, nijak Vás neomezujeme ani my. Můžete poznávat naši zemi, vycestovat za sportem, kulturou a poznáním, k moři či na hory kamkoli do Evropy nebo pojmout cestu expedičně a každý den poznávat jiná nová místa. Stále máte při ruce vše potřebné. Pokud se Vám někde nelíbí nebo není dobré počasí, jednoduše se přesunete.
Vůz je připraven k celoročnímu využití. Víkendové lyžování ve Vašem lyžařském středisku máte na dosah !

Jak je to s přívěsem u vozu Carthago I 148?

Vůz je vybaven pevným, neodnímatelným originálním tažným zařízením s bezpečnostním zámkem spojovacího zařízení. Náš přívěs je určen pro univerzální přepravu, může být  vybaven až 2 lyžinami k přepravě motorek. Přivěs je možno oplachtovat proti nepříznivým vlivům počasí i snížení rizika odzicení nákladu. Stanovisko k řidičskému oprávnění skupin B a B+E k řízení jízdních souprav :  http://ridicske-prukazy.info/ridicske-opravneni-skupin-B-F-rizeni-jizdnich-souprav.html

Mohu si obytný vůz pronajmout pro firemní účely?

Ano. Jsme plátci DPH, tzn.nájemné obsahuje DPH, které Vám na daňovém dokladu uvedeme. Zaplacené nájemné je při takovém použití daňově uznatelným nákladem.

Na jakou dobu si mohu obytný vůz pronajmout a kolik s ním mohu najet?

Maximální délka pronájmu není nijak omezena. Minimálně si můžete vůz zapůjčit na 3 dny mimo hlavní sezonu a na týden v hlavní sezoně.
Počet ujetých kilometrů je omezen pouze na 3000 km za dobu nájmu, což je zpravidla naprosto dostatečné. Po překročení tohoto limitu se platí 7 Kč / km, při delším pronájmu je cena smluvní.

Co všechno je zahrnuto v nájemném?

Naše nájemné zahrnuje mimo jiné zaškolení nájemce, předání a zpětné převzetí vozu, mytí a čištění, doplněné provozní kapaliny, 2x plné PB plynové láhve, toaletní papír – speciální pro použití v chemickém WC, campingové vybavení, celoroční dálniční známky CZ + Rakousko, povinné ručení, all-risk havarijní pojištění, asistenční služby, parkování Vašeho vozu v našem areálu po dobu pronájmu. Dále máte v ceně kompletní programovou nabídku  Skylink a start sadu kapslí do kávovaru Nescafe Dolce Gusto.
Z hygienických důvodů nenabízíme standardně ložní přikrývku + polštář s povlečením a ručníky. Matrace jsou opatřeny pouze antialergickým matracovým chráničem a povlečeny čistým froté prostěradlem. Pokud si však nevezmete své ložní soupravu s povlečením a ručníky, máte toto zapůjčení zdarma.

Co si vzít s sebou?

Jistě vezměte svou rodinu, přátele či známé a nezapomeňte na dobrou náladu! Vše ostatní Vám zajistíme 🙂
Pokud raději „spíte ve vlastním“, vezměte si svou ložní soupravu s povlečením příp. i ručník.

Kdy mohu obytný vůz převzít a vrátit?

Obytný vůz se přebírá v první den nájmu po 9 hodině a vrací se v poslední den nájmu před 17 hodinou.  Připomínáme, že předání a vrácení obytného vozu trvá zhruba 30-60 minut.
Předání i vrácení je možné za zvýhodněnou cenu mimo uvedený čas! Cestujete-li v noci, najměte si vůz již navečer a vraťte brzy ráno! Tyto časy nájmu se nezapočítávají do standardních nájemních dnů, ale mají zvýhodněnou sazbu – viz ceník.

Musím nocovat v kempu?

Nemusíte, můžete nocovat i na jiném vhodném místě. S výběrem Vám poradí seznamy kempů a karavanových stání, které jsou k dispozici v navigaci vozidla a na webech. Při výběru místa na nocování vždy dbejte na vlastní bezpečnost. Doporučujeme kempy nebo místa či parkoviště někde na veřejnosti. Na dálnici je dobré zůstat na čerpacích stanicích, ale pouze krátkodobě.

S jakou rychlostí jízdy a spotřebou paliva mám počítat?

Doporučujeme cestovat na dálnicích rychlostí 100 až 110 km/h, na ostatních silnicích přiměřeně pomaleji. Při této rychlosti nebudete zásadně ovlivněni bočním větrem a také dosáhnete velmi solidní spotřeby nafty kol 10 litrů /100 km, při rychlosti 130 km/h počítejte s 12-13 litry/ 100 km.

Jak dlouho vydržím se zásobou vody, plynu a elektřiny?

Při plném obsazení objem vody v nádrži 120l je dostatečný na přibližně dva až tři dny, objem odpadní nádrže je rámcově odpovídající objemu nádrže čisté vody. Vodu je možné doplnit a odpadní nádrž vyprázdnit v kempech, na karavanových stáních a u čerpacích stanic. Dvě láhve propanbutanu jsou zpravidla dostatečné i na dvouměsíční letní cestování, v zimě vydrží 4-5 dnů při komfortním uživatelském prostředí s celodenním temperováním a topením. Kapacita nadstavbové baterie odpovídá přibližně třem až pěti dnům provozu, poté stačí ujet několik desítek kilometrů, během nichž se baterie opět dobije, nebo vůz na několik hodin připojit k elektrické síti. Pokud plánujete více dní mimo kempy, bez připojení na síť,  doporučujeme zapůjčit elektrocentrálu.

Na co si dát pozor?

Obytná auta jsou bohužel poměrně často terčem zlodějů. Určitě nenechávejte na sedadlech, za oknem, na stole ani jinde na viditelných místech cennosti, foťáky, kamery, pasy, počítače apod. Pozor také na nákupní centra u nás i v zahraničí, kde stačí jen několik málo minut a nenechavci Vám znepříjemní celou dovolenou. Doporučujeme, aby alespoň jeden člen posádky vždy zůstal v karavanu. Podle možnosti parkujte pokaždé obytné auto na frekventovaném místě. Pár EUR za hlídané parkoviště je někdy levnější, než vykradené obytné auto a pokažená dovolená.

Jízda s obytným autem

Buďte opatrní a nezapomínejte, že řídíte o dost větší a těžší vozidlo, které má úplně jiné jízdní vlastnosti než Váš osobní vůz, Zejména se na to vyplatí pamatovat při brzdění a zatáčení. Dodržujte dostatečnou vzdálenost od vozidla před Vámi, při projíždění zatáček počítejte s délkou vozidla a najíždějte si. Při jízdě z kopce raději podřaďte a brzděte motorem. Velkou opatrnost věnujte manévrování a parkování. Je dobrá zkušební jízda na prázdném parkovišti a není ostuda, když Vás spolujezdec navádí při těchto úkonech. Také chceme upozornit na výšku přes 3 metry. Pozor nejen na mosty menších komunikací, ale také na stromy a větve zasahujících do Vaší trasy. Šetřete své peníze a jezděte s opatrností.

Domácí mazlíčci

Bohužel domácí mazlíčci nejsou povoleni a důvodů je několik. Jednak je to možné způsobení alergické reakce druhým osobám, jednak v případě výkalů, kdy interiér vozu je nasákavý materiál, může být nemožné účinně dezinfikovat a vyčistit zasažené místo.  Navíc spousta kempů po Evropě neakceptuje psa a bojové plemeno už vůbec ne.

Co je zakázáno při jízdě?

Vůz je určen pro 4 (resp. 4+1 u modelu I 148) osoby na spaní i jízdu. Každé sedadlo určené pro jízdu je vybaveno bezpečnostním pásem, tedy při jízdě všichni cestující sedí připoutáni na sedadlech. Je zakázáno chodit za jízdy po voze, nebo odpočívat na posteli. Všechna boční a střešní okna musí být úplně za jízdy zavřena a zajištěna stejně jako vnitřní zásuvky a dveře. Markýza musí být zcela zasunuta, stejně jako  satelit a nástupní schůdky.

Mohu kouřit v obytném voze?

Kouření je striktně zakázáno.
Přísný zákaz platí samozřejmě i pro vodní dýmku, elektronickou cigaretu apod. Vůz je vybaven citlivým detektorem kouře pro Vaši bezpečnost proti úniku plynu.

Jak je to s garáží a jízdními koly?

Garáž je opravdu velká. Garážové dveře umožní komfortní přístup, přepravu objemných zavazadel. Do garáže pohodlně můžete naložit třeba moped nebo Vaše jízdní kola, pokud nevyužijete z bezpečnostních důvodů vnějšího držáku pro 4 kola. Při cestě do Itálie nezapomeňte na výstražnou ceduli držáku kol, která je součástí příslušenství vozu, stejně jako krycí plachta pro 4 jízdní kola.