Naše desatero
1) Myslete na to, že neřídíte svůj vůz, ale obytné auto, které je vyšší a širší. Pozor na okraj vozovky a možné překážky na silnici ( konstrukce mostů, stožáry osvětlení atd.) . Zvláště v kempech si dejte pozor na větve stromů a keřů, případné škrábance a poškození laku jdou na Váš vrub. Stále mějte na mysli, že řídíte těžké a velké auto s hmotností kol 3,5 tuny!
Délka vozidla přesahuje 2 metry za zadní nápravu, tudíž zadní část auta při zatáčení vybočuje. Proto je třeba si důsledně najíždět do zatáček a udržovat bezpečný odstup od všech překážek.
2) Obytné auto má 6 převodových stupňů. Prosíme řidiče využívat rychlostní stupně tak, aby motor nepřetáčeli či nepodtáčeli. Šetříte tím nejen obytný vůz, ale i Vaši peněženku.
3) Jezděte nižší rychlostí, než jste zvyklí ve Vašem osobním vozidle, zejména na kruhových křižovatkách, v zatáčkách, na příjezdových cestách do kempů apod. Doporučujeme jezdit cca o 20-30 km/h nižší rychlostí. Předem si dobře naplánujte cestu, aby jste nebyli nepříjemně překvapeni situací, která Vám znemožní další plynulou jízdu (podjezdy do 3,1 m, úzké klikaté silnice apod.).
4) Doporučujeme na dálnicích cestovní rychlost okolo 110 km/hod. Dávejte pozor na boční vítr při předjíždění autobusů a kamionů. Při jízdě musí být všichni cestující připoutáni, všechna okna zavřena, všechny zásuvky a dveře uzavřeny !! Volný pohyb osob uvnitř vozu je nejen zakázán, ale v případě nehody i velmi nebezpečný !
5) Přejíždějte opatrně všechny nerovnosti na vozovce. Při parkování dávejte pozor a nespoléhejte na couvací kameru. Raději požádejte spolujezdce, aby Vám ukázal.
6) Prosíme, abyste se k vybavení obytného auta chovali slušně. Pokud Vám nejde něco otevřít či zapnout, neváhejte zavolat pronajímateli. Rozhodně nic nedělejte silou. Ve vozidle jsou stručné návody k použití, stačí nahlédnout.
7) V obytném autě je přísně zakázáno kouřit. Doporučujeme se v nástavbě pohybovat v domácí obuvi. Domácím mazlíčkové jsou zakázáni.
8) Před odchodem nezapomeňte zavřít všechna okna a dvířka na klíč ! Ve vozidle nikdy nenechávejte na viditelném místě žádné cennosti jako například peníze, doklady, počítače, kamery, fotoaparáty atd. Vždy se snažte parkovat a nechávat vozidlo bez dozoru na veřejných místech s vysokou frekvencí kolemjdoucích nebo projíždějících vozidel. Obytná auta jsou často terčem zlodějů, je proto lepší zaparkovat v kempu či na placeném a hlídaném parkovišti a tím předejít zbytečným komplikacím.
9) Při opuštění obytného auta nezapomeňte vše vypnout vč.světel, zasunout markýzu, vypnout satelit. V žádném případě se nerozjíždějte s vysunutou markýzou, ani jen kousek na přejezd v kempu na jiné parkovací místo. Stejně to platí pro satelit a venkovní schůdky. Byť se satelit spustí při běžícím motoru automaticky a zvukový signál nezasunutých schůdků Vám dá výstrahu, jistě se ještě ujistěte zrakovou kontrolou, že satelit i schůdky jsou zasunuty.
10) Doporučujeme, aby se převzetí a zaškolení vozu zúčastnili alespoň dva členové budoucí posádky. O převzetí vozidla je sepsán předávací protokol, kde je zaznamenán stav vozidla, výbava a případné poškození. Tento protokol je písemným záznamem, z kterého se vychází při vrácení obytného vozidla. I na Vás tedy záleží, aby tento doklad byl úplný a přesný a ve Vašem zájmu si jej tedy pečlivě prostudujte a zkontrolujte, případně nechte doplnit a potvrdit. Při převzetí vozidla si zkontrolujte úplnost výbavy a přesně si projděte veškerá poškození a jejich zápis v tomto protokolu. Pokud se na vozidle objeví další šrámy, odřeniny či jiná poškození neuvedená v předávacím protokolu, budeme je chtít uhradit po Vás, pokud nebudou hrazena pojistným plněním. V takovém případě se podílíte na škodě spoluúčastí, která činí 10% z pojistné události, minimálně však 10.000 Kč. Jinými slovy: každé poškození vozidla během pronájmu do výše 10 tis. Kč hradí nájemce. Nejčastější slova „to už bylo a nevím, jak se to stalo“ tady bohužel neobstojí.